Odnośniki

Fotokod z linkiem do niniejszej strony

Fotokod

-- w całym serwisie

mgr Grażyna Jasińska

Wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Mikołaja Reja w Żyrardowie

Kompetencje wicedyrektora szkoły

I. Uprawnienia

1. Podczas nieobecności w pracy dyrektora szkoły, przejmuje uprawnienia zgodnie z kompetencjami dyrektora, a w szczególności:

• podejmuje decyzje w sprawach pilnych,
  • podpisuje dokumenty w zastępstwie lub z upowaznienia dyrektora, uzywając własnej pieczęci, uzywając własnej pieczęci,
  • współdziała na bieząco z organem prowadzącym szkołę oraz innymi instytucjami,
  • kieruje pracą sekretariatu oraz personelu i obsługi.

2. Hospituje nauczycieli zgodnie z rocznymi ustaleniami, dokonuje analizy i oceny ich pracy, sporządza wnioski na nagrody i odznaczenia.

3. Wnioskuje do dyrektora szkoły o podwyzszenie płacy zasadniczej nauczycielom za osiągnięcia w pracy zawodowej.

4. Ma prawo wystąpić do dyrektora szkoły z wnioskiem o ukaranie nauczyciela, który jawnie naruszył dyscyplinę pracy.

5. Sprawuje nadzór nad prowadzeniem praktyk dla studentów zakładów kształcenia nauczycieli, przydziela opiekunów i rozlicza ich ze sprawowanej opieki.

6. Sprawuje nadzór nad działalnościa organizacji uczniowskich.

7. Nadzoruje pracę pedagoga szkolnego i jego współpracę z wychowawcami klas.

8. Rozlicza systematycznie i na bieząco nauczycieli z pełnienia dyzurów podczas przerw międzylekcyjnych i po lekcjach.

9. Czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem świetlicy i biblioteki szkolnej oraz właściwą realizację zadań opiekuńczo-wychowawczych.

10. Rozlicza nauczycieli ze wszystkich obowiązków w zakresie realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych.

11. Nadzoruje pracę komisji imprez.

12. Ma prawo nie wystawiać godzin (etatowych, zastępczych) nauczycielom, którzy je przepracowali, ale nie dokonali na bieząco zapisu ich tematu w odpowiednich dziennikach zajęć.

13. Moze zatrzymać nauczyciela w pracy podczas ferii ziomowych i letnich oraz przerw świątecznych, jezeli nie uzupełnił prawidlowo wymaganej dokumentacji szkolnej.

II. Obowiązki

1. Oddziałuje na nauczycieli, uczniów i rodziców w zakresie pelnej realizacji zadań zmierzających do właściwej organizacji pracy szkoły, ładu i porządku w budynku.

2. Dba o dyscyplinę pracy nauczycieli i uczniów, wypracowuje nowe metody w celu jej poprawienia, na bieząco rozlicza niezdyscyplinowanych.

3. Sporządza biezący wykaz (na tablicy w pokoju nauczycielskim) klas i naucycieli przebywających na wycieczkach szkolnych, czuwa nad ich prawidłowym rozliczeniem.

4. Kieruje pracą pedagoga szkolnego, rozlicza jego dzialalność.

5. Inspiruje działalność organizacji uczniowskich, rolica opiekunów z realizacji planów pracy i zalozeń organizacyjnych, ocenia sposób wdrażania uczniów do samorządności.

6. Inspiruje i organizuje całokształt pracy wychowawców klas zgodnie z przydziałem kontrolnym, czuwa nad prawidłowym prowadzeniem przez nich dokumentacji klasy (tematyka lekcji do dyspozycji wychowawcy, zeszyt wychowawcy, zapisy w dzienniku lekcyjnym), sprawuje szczególna opiekę nad młodymi wychowawcami.

7. Po uzgodnieniu z dyrektorem szkoły, sporządza arkusz organizacyjny wraz z aneksami oraz inne dokumenty do organu prowadzącego i nadzoru pedagogicznego.

8. Sporządza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych zgodnie z higieną pracy umysłowej, dokonuje koniecznych poprawek, opiniuje go na posiedzeniu Rady Pedagogicznej - czuwa nad jego przestreganiem przez nauczycieli i uczniów.

9. Sporządza miesięczny wykaz przepracowanych przez nauczycieli godzin ponadwymiarowych i innych oraz w związku z tym dba o prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej.

10. Dba o prawidłową organizację pracy wychowawczo-opiekuńczej świetlicy szkolnej oraz czuwa nad estetyką pomieszczeń świetlicy i stołówki szkolnej.

11. Kontroluje pracę biblioteki skolnej oraz realizację jej zadań.

12. Wykonuje inne prace zlecone prez dyrektora szkoły.

III. Odpowiedzialność

1. Podczas nieobecności w pracy dyrektora, odpowiada jednoosobowo za całokształt pracy szkoły.

2. Odpowiada przed dyrektorem szkoły za pełną i terminową realizację powierzonych zadań, a w szczególności za:

• zapewnienie uczniom podczas pobytu w szkole i na jej terenie opieki pedagogicznej,
  • zachowanie przez nauczycieli, uczniów i rodziców oraz innych pracowników szkoły, ładu i porządku wewnątrz budynku oraz wokół niego,
  • prawidłowe organizowanie zastępstw za nieobcnych nauczycieli klas 0-VI,
  • solidne pełnienie dyżurów przez nauczycieli podczas przerw oraz przed i po lekcjach,
  • pełną realizację zadań wychowawczo-opiekuńczych przez wychowawców klas 0-VI oraz prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej,
  • przestrzeganie przez nauczycieli i uczniów dyscypliny pracy i nauki (punktualność w rozpoczynaniu lekcji),
  • ład i porządek na korytarzach i w salach lekcyjnych, poszanowanie sprzedtu szkolnego i pomocy naukowych,
  • całokształt pracy świetlicy szkolnej,
  • całokształt pracy biblioteki szkolnej,
  • całokształt pracy pedagoga szkolnego.

• opublikował: Administrator Systemu
    data publikacji: 2015-03-06 17:21