Odnośniki

Fotokod z linkiem do niniejszej strony

Fotokod

-- w całym serwisie

mgr Beata Marzęda - Przybysz

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Mikołaja Reja w Żyrardowie

Kompetencje dyrektora szkoły

Dyrektor ponosi odpowiedzialność za całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej, opiekuńczej i administracyjno-gospodarczej szkoły.

1. Kieruje biezącą działalnością dydaktyczno-wychowawczą oraz reprezentuje ją zewnątrz. Planuje i organizuje pracę zgodnie z potrzebami środowiska szkolnego, zasadami higieny pracy umysłowej.

2. Sprawuje nadzór pedagogiczny.

3. Stwarza właściwą atmosferę pracy, opartą na wzajemnej zyczliwości i szacunku.

4. Sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne.

5. Kieruje pracą Rady Pedagogicznej jako jej przewodniczący.

6. Realizuje uchwały Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców podjęte w ramach ich kompetencji.

7. Dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły, zaopiniowanym przez Radę Pedagogiczną i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie.

8. Zapewnia całej społeczności szkolnej należyte warunki higieniczno-sanitarne, bezpieceństwo i opiekę.

9. Sprawuje kontrolę nad spełnianiem obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe
w obwodzie szkoły.

10. Podejmuje, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, decyzję o wcześniejszym przyjęciu diecka do szkoły.

11. Podejmuje, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej i za zgodą rodziców, decyję o odroceniu obowiązku szkkolnego dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły.

12. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek rodziców dziecka, udziela zezwolenia na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą.

13. Prowadzi i przygotowuje zebrania Rady Pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członkówo terminie i porządku zebrania zgodnie  regulaminem rady.

14. Przedstawia Radzie Pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informuje o działalności szkoły.

15. Wstrzymuje wykonanie uchwał Rady Pedagogicznej podjętych i niezgodnych z przepisami prawa oraz niewłocznie zawiadamia organ prowadzący oraz nadzorujący szkołę.

16. Wyraza, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Pedagogicnej, zgodę na podjęcie działalności przez stowarzyszenia i organizacje (z wyjątkiem partii i organizacji politycznych), których celem statutowym jest działalność wychowawcza wśród dzieci i młodziezy albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły.

17. Wydaje na wniosek rodziców, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej i poradni psychologiczno-pedagogicznej, zezwolenia uczniom na indywidualny program lub tok nauki wyznaczając nauczyciela opiekuna.

18. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:

• zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły,
  • przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom szkoły,
  • występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróznień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły.

19. Wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczegółowych.

20. Dyrektor szkoły w wykonaniu swoich zadań współpracuje z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim i związkami zawodowymi.

• opublikował: Administrator Systemu
    data publikacji: 2015-03-06 16:43